Czytają

sobota, 6 października 2012

Jak dbać o aloes - porady.

źródło: światkwatow.pl

Z pozoru aloes to mało wymagająca roślina, wystarczy ją podlać i postawić w słonecznym miejscu, a ona rośnie i daje soczyste łodygi pełne dobrego - i tu jest błąd. Podlewany aloes nie daje nam tego, co powinien dawać, a samą wodę. Aloes jest jak gąbka, chłonie wilgoć z ziemi i tą samą wilgoć oddaje, a nie o to przecież chodzi.


Aloes to rodzaj jednoliścienny sukulentów, liczy sobie ponad 400 gatunków. Jednym z nich jest ALOE VERA, który znalazł szerokie zastosowanie w lecznictwie. W liściach naszego aloesu zwyczajnego znajdziemy szereg smaczności w postaci aminokwasów, enzymów, witamin, związków mineralnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych, naturalnego kwasu salicylowego, saponiny, cukrów itp. 
Również zastosowanie aloesu jest wielkie- wiele kosmetyków naturalnych jest robionych właśnie na bazie tej wspaniałej rośliny. 

O właściwościach wspominałam TUTAJ

źródło: wikipedia.


Jak uprawiamy aloes?

W zależności od pory roku aloes potrzebuje odpowiedniej temperatury - w lecie jest to 18'-24'C, zaś w zimie tylko przedział od 6-10'C. Jeżeli chcemy, żeby nasza roślinka zakwitła, przetrzymujemy go przez okres 4-5 tyg. w temp. 10'C
Dobrym miejscem dla Aloesu jest nasz parapet, latem możemy go wystawić na zewnątrz, jednak należy pamiętać, aby był ochroniony przed deszczem. 
Podłoże w jakim doskonale rozwija się aloes to przepuszczalne, piaszczysto- gliniaste. Możemy jednak wykorzystać normalną ziemię z domieszką piasku i gliny
Aloes podlewamy RAZ W TYGODNIU, musimy dbać o to, aby nie zalać korzeni i nie dopuścić do ich gnicia. Zimą podlewamy rzadziej, ale pilnujemy, żeby podłoże całkiem nie wyschło.
Aloes dobrze sobie radzi bez wody, dlatego jest to roślina dla leniwych i zabieganych. Jeżeli jednak zależy nam na zdrowym miąższu, to musimy przyłożyć się do tego bardziej :)
Roślinę przesadzamy w okresie wiosennym, rozmnażamy za pomocą małych odnóżek, które rosną wokół naszej rośliny właściwej. (swoją drogą mam ich już 10, tak więc na wiosnę mogę komuś odsadzić :) )

W lecie zasilamy aloes słabym roztworem nawozu wieloskładnikowego (co dwa tygodnie)

Nie zraszamy liści, wylewamy nadmiar wody z podstawek. 

światkwiatów.pl

Niby wszystko się wydaje takie proste, a jednak, żeby wyhodować sensowną roślinkę trochę trzeba zapamiętać. 
Mam nadzieję, że komuś to pomoże :)

A zamówienia na wiosenny aloes już zaczynam zbierać :)
( z trzech krzaczków trochę tego będzie)

Pozdrawiam:)

16 komentarzy:

  1. Przyda się bo właśnie planuję ukraść babci jedną doniczkę z aloesem :)

    OdpowiedzUsuń
  2. A za ile chcesz odsadzić ? Chciałabym mieć swój aloes ;p podaj cenę

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jaka tam cena!? :D rzucisz na doniczkę i przesyłkę i jest Twój :)

      Usuń
    2. czyli tak mniej więcej ? ;p

      Usuń
    3. łee.. taniocha ;p ale jeszcze podpytam mamę czy nie mamy :)
      W razie czegoś napiszę czy jestem chętna :)

      Usuń
    4. tylko powiedz mi jeszcze.. czy to wygląda tak jak na zdjęciu ? Że liść przełamie się na pół i jest tam ten "żel" ? Do czego można go zastosować na włosy i jak działa ?? Słyszałam, że dobry jest na włosy aloes: maski aloesowe [ z aloesem ;p ] itd, ale nwm jak działa taki aloes 'nie przerabiany' chemicznie.. ;p

      Usuń
    5. ja wyciskałam kilka kropli soku prosto do maski, włosy były dociążone i baaaaaardzo gładkie, jednym słowem - genialne. Sok można wcierać na twarz, skórę, można go pić.. Zastosowań jest wiele! :)

      Usuń
  3. Dzięki za post, mój aloes rośnie sobie u babci i ma się tam całkiem nieźle, ale planuję go zabrać do siebie więc ta notka jest mi bardzo przydatna:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo przydatny dla mnie post - posiadam aloes, ale niestety nie jest mu u mnie dobrze ^^'. Zmobilizuję się do dbania o niego i będę się trzymała wskazówek :).

    OdpowiedzUsuń
  5. Może też sobie sprawię, a co! Otagowałam Cię :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Tego potrzebowałam!
    Mój aloes na coś "cierpi" ostatnio, a poza tym nie wiedziałam jak o niego dbać, teraz już będzie mi łatwiej! Świetnie że napisałaś taką notkę!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, to miłe, że doceniasz moją pracę.

LinkWithin

.linkwithin_inner { margin: 0 auto !important; } Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...