Czytają

wtorek, 27 listopada 2012

Kiełkuj! Na zdrowie!

Witajcie!

Od momentu, kiedy w mojej diecie znalazły się kiełki rzeżuchy, chciałam zagłębić się w temat kiełków i ich działania. Przeglądałam strony internetowe, fora i przepadłam. Teraz numerem jeden, którego zabraknąć nie może w mojej diecie będą właśnie te roślinki.



Przejdźmy do najważniejszego: czym są i co nam daje spożywanie kiełków.

Kiełki są elementem wzrostu nasion. Wzrost kiełków nie wymaga gleby, a wyłącznie wodę i niewysoką temperaturę, co czyni je łatwymi w produkcji. W zależności od rodzaju nasion, pojawiają się po dwóch do siedmiu dni od rozpoczęcia hodowli.

Z nasion można wydobyć naprawdę wiele – w kiełkach zawarta jest cała masa witamin, m.in. A, B, C, E i H. Pędy bogate są też w minerały: wapń, żelazo, siarkę, magnez, potas, cynk czy selen. Są idealnym suplementem diety ubogiej w składniki mineralne. Co ciekawe, kiełki zawierają więcej składników odżywczych niż ich „dorosły” odpowiednik, są też znaczne lepiej przyswajalne niż ziarna, z których wyrastają.
Młode pędy wzmacniają naszą odporność (dzięki witaminie C), poprawiają stan paznokci, włosów i skóry. Dla tych, którzy jeszcze nie czują się przekonani, że od garści witamin lepsza jest garść kiełków przypominam, że wpływają one także na nasze samopoczucie, poprawiają sylwetkę (są niskokaloryczne!) i chronią przed chorobami cywilizacyjnymi. Bo kiełki to samo zdrowie – w wypuszczanym przez roślinę pędzie koncentruje się wszystko, co najlepsze, i to w formie łatwo przyswajalnej dla organizmu człowieka.


WŁAŚCIWOŚCI NIEKTÓRYCH KIEŁEK 
 
RZEŻUCHA:
WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE: w starożytności stosowano ją jako lek; kiełki rzeżuchy zawieraja dużo witamin, soli mineralnych i olejków eterycznych, dlatego pobudzają przemianę materii, poprawiają pracę nerek, łagodzą schorzenia reumatyczne.SMAK: ostry (podobny do rzepy)

PSZENICA:
WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE: bogate w białko, nienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik, kwas foliowy, selen, cynk, fosfor, magnez. SMAK: łagodny, słodkawy. 

LUCERNA (ALFALFA):
WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE: zawierają dużo białka, enzymów i związków mineralnych oraz wszystkie potrzebne człowiekowi witaminy, zwłaszcza C i E; wzmacniają kości, zęby i mięśnie. SMAK: pikantny, lekko orzechowy.

SOJA:
WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE: zawieraja bardzo dużo białka, witaminy A,B,C,K, żelazo, fosfor, magnez, potas .SMAK: łagodny, podobny do ozrechów.

SOCZEWICA:
WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE: kiełki mają w sobie wartościowe białko, betakaroten, dużo wit.C oraz fosfor, żelazo, cynk, magnez. SMAK: delikatny, orzechowy.

CIECIORKA:
WŁAŚCIWOŚCI ODŻYWCZE: kiełki sa źródłem substancji białkowych, betakarotenu, witamin B1, B2, C, potasu, fosforu, cynku i żelaza. SMAK: pikantny. 



ZAWARTOŚĆ BIAŁKA W KIEŁKACH W PORÓWNANIU Z MIĘSEM I JAJAMI
Jaja - 13%
Mięso - 19%
kiełki fasolki mungo - 24%
kiełki soi - 28%
kiełki lucerny (alfalfa) - 35%

SKŁADNIKI MINERALNE KIEŁKÓW PSZENICZNYCH I MUNGO W PORÓWNANIU Z WARZYWAMI (NA 100 GRAM)
KIEŁKI PSZENICZNE:
magnez - 33 mg
fosfor - 115 mg
żelazo - 1,0 mg
miedź - 0,11 mg
cynk - 0,7 mg
KIEŁKI MUNGO:
magnez - 25 mg
fosfor - 69 mg
żelazo - 0,8 mg
miedź - 0,17 mg
cynk - 0,5 mg
SAŁATA:
magnez - 11 mg
fosfor - 33 mg
żelazo - 1,1 mg
miedź - 0,05 mg
cynk - 0,2 mg
POMIDOR:
magnez - 20 mg
fosfor - 26 mg
żelazo - 0,5 mg
miedź - 0,09 mg
cynk - 0,2 mg
MARCHEW:
magnez - 18 mg
fosfor - 35 mg
żelazo - 2,1 mg
miedź - 0,13 mg
cynk - 0,1 mg 

JAK KIEŁKOWAĆ?
Nasiona lub zboża przeznaczone do kiełkowania należy kilkakrotnie przepłukać, a następnie zalać wodą w ilości dwa razy większej niż waga nasion i moczyć przez kilkanaście godzin. W tym czasie ziarno napęcznieje i wchłonie wodę. Wtedy należy je przepłukać wodą o temperaturze pokojowej i umieścić w szklanym słoiku lub w specjalnej, dostępnej w sklepach ze zdrową żywnością, kiełkownicy. Hodowlę kiełków należy umieścić w widnym miejscu. Ziarno płucze się czystą wodą dwa razy dziennie, przy tym należy dokładnie odlewać wodę, aby nie zgniły (nasiona muszą być wilgotne, ale nie zamoczone). Po kilku dniach kiełki będą gotowe do spożycia. Nie należy mylić delikatnego puszku pojawiającego się na korzeniach z pleśnią, gdyż są to rozwijające się włośniki.
Tak skiełkowane ziarna można przechowywać w lodówce do 4 dni, ale należy je codziennie przepłukiwać zimną wodą. Oczywiście najsmaczniejsze i najwartościowsze są kiełki świeże, zebrane i spożyte tego samego dnia. Wtedy są najbardziej życiodajnym i naturalnym źródłem potrzebnych do życia składników.





W swoich zbiorach mam aktualnie tylko takie kiełki. Ze względu na duży zapas rzeżuchy nie inwestuję w nic innego. Dzisiaj z racji mojego 'dołka' postanowiłam się pocieszyć kiełkami brokuł, które bardzo chciałam mieć. Za 20g zapłaciłam całe 6,50. Za 80g rzeżuchy płaciłam 2,80. 
Różnica w cenach wynika z unikalności kiełek. Jednak myślę, że warto. Są zdecydowanie zdrowsze niż tabletki i sami możemy kontrolować, na jakim podłożu żyją.

Nie polecam kiełek z np. biedronki czy intermarche, ich termin ważności jest nadzwyczaj długi i obawiałabym się o ich wartości odżywcze:) Mogą mieć więcej chemii niż witamin.

___________________________

Dodatkowo z racji spaceru na pocztę wpadłam do Rossmana, żeby uzupełnić zapasy na grudniową pielęgnację.


Olejek łopianowy z rozmarynem, Szampon Cynk, Dziegieć Brzozowy i Balsam z Olejkiem Łopianowym.
Na szampon skusiłam się tylko ze względu na dziegieć. Kiedyś miałam Polytar - typowo dziegieciowy i naprawdę skutecznie dzięki niemu pozbyłam się łuszczycy ze skóry głowy. Mam nadzieję, że i ten pomoże.

Już niedługo czas na aktualizacje, jestem ciekawa jak się spisały nasze włoski podczas tak intensywnej akcji zapuszczania :)


Kiełkujecie? Spróbujecie? 
Pozdrawiam!

/źródła: link, link, link,

5 komentarzy:

  1. Hmmm, kuszące :) Ale w moim mieszkaniu jest tak zimno, że wątpię, żeby urosły (chciałam mieć szczypiorek, ale nawet cebula się poddała!).
    Czekam, aż napiszesz coś o tym szamponie, bo łupież mnie męczy ostatnio strasznie :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. kiełkom dużo nie trzeba - trochę słońca i wilgoci. Próbuj, bo warto :)

      Usuń
  2. Moje ulubione jak na razie to kiełki słonecznika. Jak tylko przeprowadzę się do nowego mieszkania zakładam "domowy ogródek" z kiełkami :) Sama ostatnio też wiele o nich czytam i obok pietruszki są moim numerem 1 w diecie! Polecam wszystkim!

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja uwielbiam sadzić rzeżuchę :d tak fajnie rośnie :) I lubię nawet ten zapach . A jaka dobra .Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Kiełki są fajne, powinnam zacząć jeść ale zapach trochę mi przeszkadza...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz, to miłe, że doceniasz moją pracę.

LinkWithin

.linkwithin_inner { margin: 0 auto !important; } Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...